Pakliže bydlíte v rodinném domě na venkově či mimo centrum města, je pravděpodobnost, že se ve vašem domě vyskytne pavouk ještě větší. Jak těmto nechtěným osminohým nájemníkům vysvětlit, že maximum očí pro tolerování zvířete jako domácího mazlíčka jsou dvě? Podívejme se na několik ekologicky šetrných a finančně nenáročných řešení.
1. Žádný porost u domu
Mějte na paměti, že pavouky lákají místa, kde si utkat pavučinu, kde se schovat a kde někam zalézt, proto je vhodné odstranit veškeré rostliny, které se dotýkají omítky domu. Domy obrostlé popínavými rostlinami vypadají sice nádherně, ale pak se nesmíme divit, když máme byt plný nechtěné havěti, včetně osminohých predátorů, kteří se tuto havěť snaží ulovit do svých sítí. Proto není vhodné mít okrasné záhony hned u vstupu do domu, který bývá otevřený.
2. Osvětlení
Pokud máte zahradní osvětlení zapnuté celé noci, hlavně v létě, nezapomínejte, že i umělé světlo láká hmyz. A jak jsme již uvedli výše, kde je kořist, tam je i predátor. Pokuste se najít jiný způsob osvětlení, například pohybové čidlo nebo mechanické rozsvěcování.
3. Temné koutky
Pavouci si libují v temných zákoutích a stínech, v nichž jsou špatně vidět, a tedy jsou dobře chráněni před zraky potenciální kořisti, ale i před vašimi. Uklízíte-li dostatečně často, zaměřte svou pozornost právě na tato místa a případného vetřelce ihned zlikvidujte. Nechcete přece, aby se vám v domě zabydlela březí samice. Nezapomeňte často luxovat a vymetat místa, která přímo svádí, aby se v nich něco schovávalo.
4. Dobré těsnění
Pokud výše zmíněné rady dodržujete a přesto máte pocit, že se vám do domu stěhuje až příliš mnoho pavouků, možná bude na vině okolí dveří či oken, přesněji jejich těsnění. Pokud nemáte nová plastová okna, zkontrolujte, zda některými místy neprofukuje, či zda není těsnění staré a zteřelé. Pokud najdete nějaké skulinky, neváhejte a těsnění vyměňte. Uvidíte, že to pomůže i s vytápěním místnosti v zimních měsících.