Stavba nového domu je velice náročná, a to ať už si vyberete, že se do toho pustíte sami nebo vaše volba padne na některou z mnoha stavebních firem. Ať tak či onak, bude to drahé. Proto je dobré dopodrobna naplánovat rozpočet, i když i ten nejlepší je pouze orientační. Postavit i malý domek není jako stavět krmítko pro ptáky. Jedná se o nesnadnou záležitost, která se může v každém svém bodě nějakým způsobem zkomplikovat. A komplikace v tomto případě znamenají peníze navíc. Standardně bývá problém s materiálem, který buďto není nebo zničehonic zdražil. Omezovat vás může také nepříjemné počasí. Můžete si budování naplánovat do všech detailů, ale jakmile začnou dlouhotrvající deště, příliš toho nezmůžete. Určitě byste se neměli řídit počasím, které ve stejné době panovalo loni.
Vyřizování
Ještě, než se poprvé lžíce bagru zanoří do zeminy, budete muset vyjednat všechna myslitelná povolení. Pokud si myslíte, že to znamená „pouze“ několik návštěv na stavebním úřadě, tak to se šeredně mýlíte. Budete se rovněž muset domluvit i se sousedy, což může být otázka dvou schůzek, nebo také běh na dlouhou trať. Záleží na mnoha faktorech. Někteří sousedé jsou poměrně rozumní a dá se s nimi jednoduše domluvit, jiní ale vaší stavbě příliš přát nemusí. Konec konců, krom nepořádku a neustálého hluku od rána do večera jim z toho v podstatě vůbec nic nekouká.
Mnoho z těchto potíží za vás může vyřídit stavební firma, tedy pokud se pro to rozhodnete. Nečekejte ale, že to bude o moc rychlejší. Snad možná při jednání s úředníky, ale oběhávat sousedy byste měli přeci jenom sami, zvláště, máte-li s nimi dobré vztahy. Necháte-li většinu úředních náležitosti stavební firmě, je tu ještě jedno úskalí, a to jsou finance. Nebudou to přeci jen dělat zadarmo a vy se stejně setkání s úředníky nevyhnete .