První pandemie 21. století. Všem známý korona virus, který vypukl v Číně, konkrétně ve městečku Wu-chan se rozšířil i do Evropy. Nejvíce zasažená oblast je Itálie. A však neohrožuje jen naše zdraví, ale i celosvětovou ekonomiku. V nebezpečí krachu je například cestovní ruch, nebo celosvětový obchod se zbožím. Nejen firmy jsou zasaženy. Školy jsou zavřené, děti doma, většina firem dovoluje zaměstnancům pracovat z domu. Zdravotníci prosí o Zažádání si receptu na léky po telefonu, tvrdí, že v čekárně je vyšší pravděpodobnost nákazy.
Jak se na situaci dívají odborníci.
Korona virus má na svědomí i zpomalení celosvětového hospodářského a ekonomického růstu. V jaké míře se zpomalí však není zatím jasné. O míře zpomalení se vedou vášnivé debaty, hovoří se však o desetinách procenta, ale i o vyšších jednotkách procent. „Je to dáno i tím, že nejsou dostupná žádná standardní makroekonomická data, která by umožnila standardní makroekonomické prognózování. V tuto chvíli jde spíše o komparativní analýzu, srovnání s podobnými výskyty v historii,“ zveřejnil analytik Komerční banky, Michal Brožka.
Ekonom Vilém Semerák má však jasnější názor „Bezprostřední šok do struktury poptávky je určitě dočasný. Je to jako za socialismu u nás, kdy se lidé, při náhlém nedostatku, nebo i při jiných epidemiích, přezásobují. Do budoucna se ale budou zásoby spotřebovávat. Důležitější je, jak dlouho tento šok bude trvat.“
Italské ulice jsou prázdné a obchodníci se bojí co bude dál.
Jak už víme, Itálie je nejvíce zasažená oblast v Evropě. Nejvíc na to ale trpí Italští obchodníci. Na ulicích je prázdno. Italské A právě proto se analytici domnívají že Italská ekonomie podlehne recesi. Recese se obvykle vyjadřuje jako dvě čtvrtletní ekonomická poklesnutí za sebou. Za poslední tři měsíce loňského roku se Italský Hrubý domácí produkt snížil o 0,03%
Analytik Lorenzo Godogno ze společnosti LC Macro Advisors říká „První dopady pocítí turistický průmysl a maloobchod. Lidé se budou držet doma a budou rušit hotelové rezervace. Ještě škodlivější však bude pozdější dopad na podniky ve formě výpadků v dodavatelském řetězci.“ Předpokládá, že se pokles Italské ekonomiky zrychlí až na jedno procento, za první čtvrtletí roku 2020.
V Itálii je k dnešnímu dni uvedeno 2 500 případů nakažení a 79 případů úmrtí.
Korona virus je už i v Německu.
Spolkové země Německa hlásí potvrzené případy nákazy korona virem, za posledních 24 hodin, přibilo 52 nakažených lidí. Nyní jich je 240. Podle statistik je nejvíc nakažených v oblasti Severní Porýní – Vestfálsku, přes 111. Bavorsko hlásí 48 případů nákazy. V Bádensku-Württembersku přibylo 18. Hesensko zatím ohlásilo 12 nákaz a Berlín šest. Ve zbytku spolkových zemí se hlásí maximálně ke čtyřem případům nákazy. Napříč těmto informacím se celkové riziko nakazí hodnotí jako mírné.
Ekonomika začíná upadat.
V návaznosti na korona virus, začal klesat i německá ekonomika. Hlavně v odvětví, automobilových součástek, oblečení anebo počítačů. Není však omezená doprava zboží jen z Číny, ale to I z Itálie, která je významným obchodním partnerem Německa. Několik automobilových firem, které spolupracují s Čínou, dokonce nechávají své čínské zaměstnance pracovat doma. Na dobu neurčitou zrušili i veškeré služební cesty. Mezi firmy patří například BMW, Audi, Allianz, aj.
Analytici přepočítávají jejich roční odhady růstu. Podle nich se však propadu celosvětové ekonomiky nezabrání. Celosvětová ekonomika má podle znalců padnou o půl až jedno procento.
Hrubý domácí produkt se v Německu snížil o 0,1 % z předchozího čtvrtletí. Největší dopad to má však na export, který klesl až o 0,6 %, podnikové investice klesly o 0,2 %, což dělá nejhorší výsledky od roku 2013.
USA nečekaně zasáhla
Americká společnost FED snížila úrokovou sazbu do pásma 1,00 – 1,25 % Tento nečekaný krok by se nestal poprvé. V roce 2000, FED snížil svou sazbu, kvůli finanční krizi. Fed se tak rozhodnul, právě z důvodu strach z poklesu ekonomiky.
ECB je rozhodnuto zasáhnout
12.3. zahájí ECB měnové jednání. Sděluje, že úroková sazba je na nule, další snížení by se dostalo do záporných hodnot. Je tudíž vysoká pravděpodobnost s nabídkou tzv. kvantitativního uvolnění. Stejně jako Německá vláda i ECB je v případě krize rozhodnuta a připravena zasáhnout.