Není pochyb o tom, že nám moderní technologie značně usnadňují život, není nejmenších pochyb. Koneckonců jejich hlavním cílem je zvyšovat naše pohodlí – proto jsme za ně také ochotni platit mnohdy i velmi vysoké částky. Je však otázkou, zda jsou skutečně všechny nové technologie tak přínosné, jak se tváří. Ukazuje se totiž, že tomu tak leckdy vůbec není.
V první řadě vždy musíme přemýšlet nad tím, zda onu pomůcku či aplikaci vůbec potřebujeme, a zda nám skutečně usnadní život. Například robotický vysavač zní dobře, ovšem jen dokud nezjistíme, že na náš typ koberce či podlahy nejenže vůbec nefunguje, ale namísto sbírání špíny ji roznáší.
Také je otázkou, zda nám nebude způsobovat namísto pohodlí ještě větší stres. Zde mohou být příkladem nejrůznější aplikace, především ty, které nás mají nabádat ke cvičení. Jistě, říkají nám, kdy je na čase se hýbat, jelikož jsme dlouho seděli. Ne vždy je to ale možné, například v zaměstnání. To zvyšuje naši nervozitu, neboť bychom se chtěli například projít, ale nemůžeme, zatímco hodinky na nás stále naléhají, abychom přestali sedět. Rozhodně to není příjemná situace.
Dále bychom se měli ptát, co nám ona nová technologie přináší a zda ji využijeme. Zde se můžeme podívat na chytrou domácnost. Na první pohled se to zdá dobré – můžeme vše řídit pomocí mobilního telefonu. Na druhou stranu to mnoho lidí v podstatě nutí neustále se dívat na nastavení. Navíc tím zvyšujeme účty za elektřinu, neboť vše musí být neustále zapojeno.
Také je pravdou, že pokud využíváme stroje, aby dělaly práci za nás, pak zapomeneme velmi rychle dovednosti, které se k dané činnosti vážou. Kolik z nás například dovede rozdělat oheň bez pomoci sirek? V pravěku to byla běžná dovednost, dnes nikoliv. Měli bychom se proto zamyslet, které dovednosti si skutečně můžeme dovolit ztratit a které by se nám v budoucnu mohly ještě hodit.