Televize HBO natočila úspěšnou televizní pětidílnou minisérii Černobyl. Prostřednictvím tohoto seriálu můžeme vzpomínat na strašlivou tragédii, která se odehrála koncem dubna roku 1986. Série je natolik úspěšná a oblíbená, že dokonce překonala v oblíbenosti Hry o trůny.
Na téma Černobyl bylo sice natočeno několik dokumentů či filmů, ale tento projekt je asi ze všech nejvěrnější, na čemž se shodují i přeživší účastníci tragédie.
Jednalo se o nejhorší katastrofu v historii, kterou způsobil člověk. 26. dubna v nočních hodinách otřásla elektrárnou mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky na ukrajinském, běloruském, ruském a skandinávském území. Kvůli tragédii zemřelo mnoho lidí. Někteří krátce po tragédii, v důsledku přímého ozáření, někteří časem na nemoci způsobených ozářením. Mnozí lidé zemřeli při odklízení škod, aby nedošlo k celosvětovému neštěstí.
V sérii se setkáváme se skutečnými osobnostmi jako například vědcem Valerijem Legasovem, nebo sovětským místopředsedou vlády Borisem Ščerbinou, kterého Kreml pověřil vedením komise, která zjišťovala příčiny havárie a která měla zlikvidovat škody.
Nejhorší na celém černobylském neštěstí bylo, že k němu došlo vinou amatérismu, kdy byla prováděna zkouška na čtvrtém reaktoru a zaměstnanci k této zkoušce nebyly jednak kompetentní, jednak okolnosti vůbec nebyly pro danou zkoušku (elektrárna fungovala dočasně na snížený výkon) vhodné a vše by dopadlo jinak, kdyby zkouška byla odložena.
Díky sérii se o tragédii začalo zajímat spoustu lidí. Ne vždy to lze kvitovat s vděčností, protože lidé dokážou mnoho situací vehnat ad absurdum. Například je enormní počet zájezdů do města duchů Prpjať, které se nachází jen kousek od atomové elektrárny. Zájemce o temnou turistiku neodradí ani nebezpečí radioaktivity, které zde dodnes hrozí.