Máte alespoň přibližnou představu o tom, kolik odpadu vyprodukuje vaše domácnost s ohledem na plastické hmoty? Možná by vás překvapilo, jak velké množství to je, a když se sečte počet jednotlivců či rodin v naší zemi, jde o enormní objemy. Poměrně značnou část odpadů v domácnostech tvoří také zásilky z internetových obchodů. Představte si, že k vám dorazí kartonová krabice průměrné velikosti o hraně 60 cm, načež z ní po vybalení zboží vyprostíte srolovanou bublinkovou fólii, zaujímající objem zhruba třetiny objemu krabice. Kdyby šlo jen o jednu zásilku z celého okresního města s počtem obyvatel kolem sta tisíc, o nic nejde, ale když je těch zásilek ve městě den co den třeba tři až pět tisíc, snadno si spočítáte, kolik kontejnerů na tříděný odpad tím vyplníte.
Faktem je, že mnoho plastických hmot lze využít jako druhotnou surovinu, ale obrovský objem výroby plastů zároveň přispívá k tvorbě mikroplastů – nebezpečných pro životní prostředí i lidský organismus, neboť pronikají až do našich tělesných orgánů a nikdo zatím nedokáže přesně stanovit, jak budou v našem těle působit. Každopádně je to cizorodé těleso, s nímž příroda v lidském či zvířecím organismu nepočítala.
Měli bychom se tedy snažit plasty nahrazovat například papírem, a právě v logistice a balení zboží z e-shopů je to možné provést docela jednoduše, například kraftovým balicím papírem, který se v přírodě snadno rozloží a lze jej také recyklovat a druhotně využít.
Další možností snížení výskytu mikroplastů je balení krabic s ekologickými obaly – nafukovacími polštářky, ty jsou sice plastové, ale zaujmou výrazně nižší objem v odpadových kontejnerech, než jiné typy plastových fólií. Výplňové polštářky mají svůj význam zejména u většího počtu odesílaných balíků, neboť k jejich výrobě potřebujete nafukovací stroj v ceně několika desítek tisíc korun.