Průměrná cena kubíku je 94 Kč. Za posledních několik let došlo v lednu 2020 k nejvyššímu zdražení vody. Všechna velká města vodné zdražila, nejvíce si však cenu navýšila společnost, která dodává vodu v Plzni a okolí.
Většina měst zdražila cenu kubíku o cca 10 %. Ceny vzrostly v obcích, kde spravuje vodovodní síť město stejně jako v obcích, kde má správu soukromá firma. Jde o plošné zdražení, které sice v polovině roku může klesnout, ale určitě ne na ceny roku 2019. V polovině roku dojde k úpravě DPH, proto by mohla cena poklesnout alespoň o snížení DPH.
Všichni provozovatelé se ospravedlňují inovací a revitalizací vodárenské infrastruktury.
Kde si zaplatíme nejvíce?
V hlavním městě zdražil kubík o 5 %, nyní si pražané zaplatí za tisíc litrů 94,01 Kč. Oproti tomu v hlavním městě západu si plzeňané zaplatí 98,81 Kč za stejné množství vody. V Plzni se jedná o zdražení o celých 12 %.
V Brně cena narostla o cca 6 %, nyní si zaplatí občané Brna 84,30 Kč. Olomouc je s cenou přibližně na stejné úrovni.
Další „drahý“ region je v hradecko. V Hradci Králové si zaplatíte 101,69 Kč za metr krychlový.
Jak je možné, že jsou napříč republikou rozdíly i 15 Kč? Jsme na tom lépe s „obecní“ nebo „soukromou“ vodou? Odborníci říkají, že není důležité, kdo vodu spravuje, nýbrž jsou důležité potřeby infrastruktury.
Další důvody zdražení
Dalším důvodem plošného zdražování vodného jsou i úpravy zákonů. Je paradoxem, že DPH v polovině roku klesne, ale ceny nyní vyskočily prudce vzhůru. Dalším aspektem zdražení je i fakt, že si firmy musí předcházet a držet své experty na vodu. Takových odborníků moc v České republice nemáme, a proto jsou tak vzácní pro každou firmu. V neposlední řadě se do zdražování promítá růst cen chemikálií, které jsou potřebné k úpravě vody. Chemikálie jsou stále více potřebné k tomu, aby byla voda dle zákona a dalších norem naprosto v pořádku. Proto firmy musí řešit stále nové chemikálie, které budou „ničit“ nepotřebné a nechtěné složky vody, které zpracovávají.