Bez zábradlí není schodiště. To se bez zábradlí skutečně neobejde, protože by bylo dost nebezpečné. Zábradlí zabraňuje pádu, ale i pomáhá při výstupu do schodů, kdy se člověk může, chytnout madla zábradlí a přitáhnout se. Uleví si tak svým kolenou a nohám.
Zábradlí na schodiště https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-32-zabradli se vyrábí z různých materiálů a jejich vzájemnou kombinací. Vrchní stranu zábradlí tvoří již zmíněná madla, která se vyrábí hlavně ze dřevěných materiálů. Může jít o ohoblované či broušené řezivo, nebo také, ty složitější zábradlí, využívají soustružených materiálů.
Samotná konstrukce zábradlí může být celodřevěná, s kovovou konstrukcí, nebo celoplošně skleněná. Tyto skleněné zábradlí jsou velice efektní, ale hodí se jen do opravdu moderních staveb. Na zábradlí se používá plošné, bezpečnostní sklo se speciální, zpevňující folií. Celková tloušťka skla dosahuje 16 mm. Jednotlivé skleněné tabule jsou spojovány nerezovými spojkami.
U kovového zábradlí jde většinou o rámovou konstrukci, mezi niž jsou uchyceny jednotlivé šprušle. Opět materiál různá možná estetická řešení. A dokonce i styl materiálů. Od leštěných nerezových prvků po kovářsky zpracované díly. Nerez je vysoce leštěný a následně chráněný proti vzniků různých otisků speciálními nanotechnickými hmotami. Kovářské výrobky jsou rovněž chemicky chráněny proti korozi. Také se používají různé nátěry. Většinou u těchto zábradlí je finální úprava v barvě kovářské černi.
Největší možnosti typů, tvarů a barev skýtá zábradlí vyrobené ze dřeva. Od jednoduchých plošných materiálů až po řezbářské, umělecké ztvárnění různých motivů.
Dřevo je velice tvárným materiálem. Je velice houževnaté a při správné volbě konstrukce i vytrvale pevné. Je však náročnější na údržbu a hlavně přípravu surového materiálu. Když se však dodrží doporučené postupy, může vzniknout trvale krásný, designový prvek celého domu.